عصر هوافضا

 

ماشین های پرنده

 

برای شماهایی که روزی (به همین نزدیکی ها) در نمایشگاه های ماشین، برای خرید یک ماشین پرنده مدل ها را بررسی می کنید و در نهایت دست در جیب برده و یکی دو میلیاردی کارت میکشید!
اما قبل از این مورد ، مقداری به تاریخچه این ماشین ها بپردازیم.
از وقتی که انسان موفق به اختراع اتومبیل شد همیشه رویای این که بتونه ماشینی بسازه که پرواز هم بکنه وجود داشته و تلاش های خیلی زیادی هم برای این کار صورت گرفته. سیر تحول ساخت این نوع از اتومبیل ها رو با هم مرور می کنیم:
 
 
می توان این نوع هواپیمای بدون بال رو اولین نمونه واقعی ماشین های پرنده دونست. این پرنده که اولین هواپیما با بال های گردان بود Pitcarin PCA-2  نام داشت و توی سال ۱۹۲۳ تولید شد و به تولید انبوه هم رسید و تونست مجوز پرواز توی امریکا رو کسب کنه و حتی یک بار توی محوطه چمن کاخ سفید فرود اومد!
 
 
شرکت واترمن با همکاری شرکت خودروسازی استودبیکر در سال ۱۹۳۷ یک خودرو با ۶ سیلندر عمودی با ۱۰۰ اسب بخار قدرت ساخت. از این ماشین پرنده فقط ۵ نمونه  ساخته شد. طرح ساخت این پرنده به دلیل این که شرکت سازنده اش به دنبال ساخت نمونه هایی بود که بتونه هم پرواز کنه و هم توی جاده حرکت کنه متوقف شد.
 
 
بالاخره با ساخته شدن این Aero-Car توی سال ۱۹۶۶ اولین نمونه از ماشین های پرنده با بال های تاشو ساخته شدند. سرعت این ماشین روی زمین حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و توی آسمون حدود ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت بود.
 
 
توی دهه هشتاد میلادی شرکت بوئینگ بیش از ۶ میلیون دلار برای ساخت این ماشین پرنده هزینه کرد. این ماشین که قرار بود موتور توربین گاز داشته و شبیه به هلیکوپتر پرواز کنه بنا بود جایگزین هواپیماهایی که تبدیل به ماشین می شوند بشه، هر چند هیچ وقت عملیاتی نشد و در حد ایده باقی موند!
 
 
عکسی که می بینید حاصل یک عمر تلاش مخترعی به اسم پل مولره. اسم این ماشین پرنده  Sky-Car M400 است و یه ماشین عمود پرواز محسوب میشه. نکته جالب ماجرا اینه که توی سال ۲۰۰۳ پل مولر به صورت غیرقانونی شروع به فروش سهام ساخت این پرنده توی اینترنت کرد و تونست ۵.۱ میلیون دلار پول جمع کنه! شرکت مولر به خاطر این کار بیش از ۵۰ هزار دلار جریمه شد اما همچنان داره به فعالیتش ادامه میده تا شاید بتونه راه ساخت این ماشین آسمونی رو هموارتر کنه!
 
 
شما الان با پرداخت ۱۹۶ هزار دلار ناقابل می تونید این ماشین پرنده خوش ساخت رو بخرید اما به این زودی ها به شما تحویل داده نمیشه! این پرنده با نام Terrafugia که بال های تاشو داره و میتونه توی جاده ها هم حرکت کنه اولین بار توی سال ۲۰۰۹ اولین تست پروازش رو انجام داد ولی برنامه های تحقیق و توسعه اش برای کسب مجوزها و استانداردهای لازم برای پرواز ادامه داره. شرکت سازنده اش قول داده که تا ۲ سال آینده نسل سوم  این پرنده رو تحویل بازار میده.
 
 
سازنده های این AeroMobil به زیبایی و سادگی این ماشین خیلی افتخار می کنند. به گفته اون ها این ماشین ویژگی های زیادی داره مثل: داشتن سایز مناسب برای جاپارک های متداول فعلی، استفاده از سوخت های معمول، نشست و برخاست از تمامی سطوح خاکی. البته الان موانع حقوقی و قانونی مانع از این شدند که استفاده از این ماشین گسترش پیدا کنه. البته توی سال ۲۰۱۰ این ماشین موفق به کسب مجوز پرواز برای پرنده های فوق سبک از فدراسیون هوانوردی اسلواکی شد اما هنوز راه درازی تا رفع همه موانع و تولید انبوهش باقی مونده.
 
در آخر مطلب، مجله هوافضای جوان رو حتما دنبال کنید.
شماره های جدید رو از دفتر فرهنگی مدرسه میتوانید دریافت کنید.